- Press
- Press releases
- Jakość powietrza w Polsce jako jedna z …
Jakość powietrza w Polsce jako jedna z najgorszych w Europie – wynika z badania The Guardian
- Wiele polskich regionów znacznie przekracza limity zalecane przez WHO
- Strefy Niskiej Emisji mogą przynieść szybkie i trwałe efekty, mające wpływ na zdrowie i komfort życia lokalnych społeczności
Warszawa 10 października 2023 r. – Niedawne badanie przeprowadzone przez brytyjski dziennik The Guardian potwierdza pozycję Polski jako jednego z krajów UE o najgorszej jakości powietrza, znacznie przekraczającej limity WHO.
Najbardziej dotknięte zanieczyszczeniem powietrza są obszary miejskie w Polsce centralnej i południowej, przy czym szczególnie niepokojące są poziomy PM2.5 na obszarach miejskich w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.
PM2.5 to niebezpieczny drobny pył zawieszony, który jest główną przyczyna chorób układu oddechowego, nerwowego i krążenia, nawet przy krótkiej ekspozycji. WHO zaleca stężenie nie większe niż 5 mikrogramów na metr sześcienny, aby zminimalizować szkody zdrowotne, przy czym w wielu regionach Polski odnotowuje się ponad 19 mikrogramów na metr sześcienny.
Jednym ze sposobów na szybką poprawę jakości powietrza, szczególnie na obszarach miejskich, jest wprowadzenie Stref Niskiej Emisji (LEZ). Strefa niskiej emisji to wyznaczony obszar w mieście lub regionie, do którego dostęp niektórych zanieczyszczających pojazdów jest ograniczony lub uniemożliwiony, w celu poprawy jakość powietrza na danym obszarze. Jednym z przykładów takiej strefy jest ULEZ (Ultra Low Emission Zone) w Londynie, która pomimo dużego natężenia ruchu ma lepszą jakość powietrza niż wiele innych miast, które jeszcze nie wprowadziły strefy.
Strefy niskiej emisji przynoszą korzyści mieszkańcom i firmom
Czystsze powietrze ma bezpośredni wpływ na zdrowie lokalnych społeczności. Poprzez redukcję zanieczyszczeń, strefy LEZ przyczyniają się do zapobiegania przedwczesnym zgonom i zmniejszają wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążenia, nerwowego i układu oddechowego. Dla mieszkańców polskich miast, gdzie jakość powietrza jest krytycznym problemem, pozytywny wpływ na zdrowie publiczne jest nieodzowny.
W przypadku firm, lepsza jakość powietrza przekłada się na mniejszą liczbę dni chorobowych pracowników, co ma kluczowe znaczenie dla stabilności i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zdrowi pracownicy przekładają się na bardziej produktywną siłę roboczą, napędzając lokalną gospodarkę i zapewniając zrównoważony lokalny wzrost w czasach niepewności.
Ponadto mniejszy ruch uliczny i bardziej przyjazne dla pieszych przestrzenie miejskie bez zanieczyszczenia komunikacyjnego, zmniejszają ryzyko wypadków i mają wpływ na formy spędzania czasu wolnego np. poprawiają ogólne wrażenia podczas zakupów czy spożywania posiłku w restauracji na świeżym powietrzu. Dla lokalnych firm oznacza to zwiększony ruch pieszy, bezpieczniejsze środowisko zarówno dla pracowników, jak i klientów, a także bardziej atrakcyjny krajobraz miejski, zachęcający do prowadzenia działalności handlowej.
Dalsze działania
Ostatnie badania podkreślają znaczenie jakości powietrza i niepokojący trend, który dotyka większość ludzi w całej Europie. Oczywiste jest, że należy podjąć pilne działania w celu poprawy jakości powietrza na poziomie lokalnym i regionalnym. Planowane wprowadzenie Stref Niskiej Emisji w Polsce będzie skutecznym i efektywnym sposobem zapewnienia zdrowia, wzrostu i zrównoważonego rozwoju dla lokalnych społeczności.
Więcej informacji na temat wpływu obecnych technologii na zrównoważenie ruchu i ograniczenie emisji można znaleźć tutaj.
Kapsch TrafficCom to uznany na całym świecie dostawca rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności, z sukcesami zrealizowanymi w ponad 50 krajach. Innowacyjne rozwiązania w zakresie poboru opłat, zarządzania ruchem i zarządzania popytem przyczyniają się do tworzenia zdrowszego świata bez zatłoczenia.
Dzięki rozwiązaniom typu "one-stop-shop" firma obejmuje cały łańcuch wartości dla klienta, od komponentów i projektu do wdrożenia i eksploatacji systemów.
Kapsch TrafficCom, z siedzibą w Wiedniu, posiada spółki zależne i oddziały w ponad 25 krajach i jest notowany w segmencie Prime Market na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: KTCG). W roku obrotowym 2022/23 około 4000 pracowników wygenerowało przychody w wysokości 553 mln EUR.