- Press
- Press releases
- Polskie miasta nie mogą dłużej czekać z…
Polskie miasta nie mogą dłużej czekać z walką o jakość powietrza
- Według EEA polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE
- Strefy Niskiej Emisji mogą być skutecznym i efektywnym rozwiązaniem
Warszawa, 29 sierpnia 2023 r. – Zmagania polskich miast z zanieczyszczeniem powietrza nie są tajemnicą. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska wiele z najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.
W niektórych obszarach miejskich poziomy stężenia PM2,5, niebezpiecznego drobnego pyłu zawieszonego, podwajają maksymalny limit, określony w przepisach Unii Europejskiej i wielokrotnie przekraczają limity zalecane przez WHO. Wpływ na zdrowie publiczne, zwłaszcza na obszarach miejskich, jest oczywisty – ponieważ PM2,5 jest główną przyczyną chorób układu oddechowego i krążenia, nawet przy krótkiej ekspozycji.
Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tej sytuacji są emisje z pojazdów. Pomimo godnych pochwały postępów Polski w rozwoju mobilności elektrycznej, w tym wdrażania autobusów elektrycznych, należy zauważyć, że w Polsce znajduje się najstarsza flota pojazdów w UE, licząca łącznie 24,3 miliona samochodów, z których zdecydowana większość spełnia jedynie przestarzałe normy emisji Euro 3. Pojazdy te emitują duże ilości CO2 i cząstek stałych, powodując wysoki poziom zanieczyszczenia na obszarach miejskich, gdzie ludność mieszka w pobliżu często bardzo zatłoczonych dróg.
Proste rozwiązanie – strefy niskiej emisji
Strefa niskiej emisji (LEZ) to wyznaczony w mieście lub regionie obszar, do którego dostęp niektórych zanieczyszczających pojazdów jest ograniczony lub zniechęcony w celu poprawy jakości powietrza. Zachęcają one do stosowania czystszych alternatyw transportowych, z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i zdrowia naszych obywateli.
"Stawianie potrzeb społeczności na pierwszym miejscu oznacza nie tylko zapewnienie jej obecnego dobrobytu, ale także zabezpieczenie jej przyszłości. Dane są jasne, a droga naprzód oczywista. Strefy niskiej emisji mogą znacząco zmienić nasze miasta, czyniąc je zdrowszymi i bardziej przyjaznymi do życia" - komentuje Carolin Treichl, EVP EMENA w Kapsch TrafficCom.
Strefy niskiej emisji są już receptą na sukces w innych europejskich miastach: na przykład w Londynie zanieczyszczenie CO2 zostało zmniejszone o 20 procent, podczas gdy w Mediolanie podobny środek spowodował 18-procentowy spadek pyłu zawieszonego. Kapsch TrafficCom wspiera również sześć hiszpańskich miast we wprowadzaniu i technicznym wdrażaniu tego rozwiązania, a z projektów tych korzysta ponad trzy i pół miliona osób. Rezultaty są następujące: Mniejsze korki, lepsze powietrze i ogólnie wyższa jakość życia.
"Każde miasto ma swoje unikalne wyzwania. Nasze globalne doświadczenie pozwala nam zrozumieć te niuanse, zapewniając, że nasze rozwiązania są skuteczne i odpowiadają potrzebom społeczności" - podsumowuje Treichl.
Źródło danych EEA: Przeglądarka jakości powietrza w miastach europejskich - Europejska Agencja Środowiska (europa.eu)
Więcej informacji na temat wpływu obecnych technologii na zrównoważenie ruchu i ograniczenie emisji można znaleźć tutaj.
Kapsch TrafficCom to uznany na całym świecie dostawca rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności, z sukcesami zrealizowanymi w ponad 50 krajach. Innowacyjne rozwiązania w zakresie poboru opłat, zarządzania ruchem i zarządzania popytem przyczyniają się do tworzenia zdrowszego świata bez zatłoczenia.
Dzięki rozwiązaniom typu "one-stop-shop" firma obejmuje cały łańcuch wartości dla klienta, od komponentów i projektu do wdrożenia i eksploatacji systemów.
Kapsch TrafficCom, z siedzibą w Wiedniu, posiada spółki zależne i oddziały w ponad 25 krajach i jest notowany w segmencie Prime Market na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: KTCG). W roku obrotowym 2022/23 około 4000 pracowników wygenerowało przychody w wysokości 553 mln EUR.